PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
Od roku 2006 Fundacja Integracji Społecznej Prom uczestnicząc w kilku programach „Pomoc Żywnościowa” rozdała ok. 370 ton żywności.
POPŻ 2020-2026
Fundacja Integracji Społecznej Prom we współpracy z Bankiem Żywności we Wrocławiu rozpoczął realizację Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2020-2026 (PO PŻ) – Podprogram 2016, który jest krajowym programem operacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2020 – 2026 jest ograniczanie ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego. Realizowany jest on we wszystkich krajach Unii Europejskiej i współfinansowany w 85% ze środków UE.Od września 2016 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2016 – 2020, w ramach którego osoby najbardziej potrzebującew całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Od września 2016 roku w Fundacji Integracji Społecznej Prom, osoby, które otrzymają skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych. Do końca maja 2017 roku, każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe, otrzyma w nich produkty następującego typu: artykuły skrobiowe (makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki), artykuły mleczne (mleko UHT), artykuły owocowe i warzywne (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, fasola biała, powidła śliwkowe), artykuły mięsne (gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa, filet z makreli w oleju), cukier, olej rzepakowy.Na ser podpuszczkowy dojrzewający będzie ogłoszony nowy przetarg – w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia planowane dostawy dopiero od stycznia 2017.Łączna waga zestawu – 48,59 kg (bez sera – 46,19 kg)
Prócz wsparcia żywnościowego, Fundacja Integracji Społecznej Prom, z pomocą Banku Żywności realizować będzie inne działania towarzyszące wspierające beneficjentów programu: Bank Żywności we Wrocławiu na rzecz podopiecznych Fundacji Integracji Społecznej Prom , przy współpracy z OPL i OPS będzie realizował działania, takie jak: warsztaty kulinarne (wspólne przygotowywanie posiłków prostych, pożywnych i zdrowych, z wykorzystaniem żywności z POPŻ oraz produktów sezonowych i lokalnych). Warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych). Warsztaty żywieniowe (zasady zdrowego odżywiania, potrzeby żywieniowe, żywienie w różnych chorobach).Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy, która realizowana jest w ramach Programu. O innych działaniach i szczegółachz tym związanych będziemy informować na bieżąco.
Pomoc żywnościowa, w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj.: osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społeczneji których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.
Podprogram 2016 – 2017 jest kontynuacją Podprogramu 2015, gdzie Fundacja Integracji Społecznej Prom w porozumieniu z Bankiem Żywności we Wrocławiu w okresie V 2015 – VI 2016 realizował program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
W ramach Podprogramu 2015 łącznie do 150 osób potrzebujących na terenie Wrocławia trafiło 1261,5 kg żywności w formie 1500 paczek żywnościowych. Artykuły spożywcze dostępne w ramach Podprogramu 2015 to: makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy, kawa zbożowa, ser topiony, sok jabłkowy.
W ramach PO PŻ 2020-2026 Podprogram 2015 po raz pierwszy Fundacja Integracji Społecznej Prom realizował działania towarzyszące, które mały na celu włączenie społeczne odbiorców końcowych pomocy żywnościowej, czyli:włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej,wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, organizacja spotkań opłatkowych i wigilijnych (w szczególności – dzieci, osoby starsze, samotne, niepełnosprawne).